سطح دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس یا permissions به معنای میزان دسترسی کاربران و بازدیدکنندگان سایت به فایل ها و فولدر های داخل هاست میباشد.

برای هر فایل یا فولدر داخل هاست، متناسب با کاربرد آن فایل یا فولدر، می توان یک سطح دسترسی خاص را تعیین کرد.

تعیین مناسب سطح دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس ، یکی از اصول اولیه تامین امنیت وردپرس محسوب می شود.

علاوه بر این داشتن سطح دسترسی مناسب برای یک فایل یا فولدر می تواند از به وجود آمدن مشکلاتی مانند صفحه سفید ، خطا در هنگام بارگذاری تصاویر و …جلوگیری کند.

معرفی انواع کاربران و تعیین سطح دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس برای آنها

داخل لینوکس معمولا سه نوع کاربر  Group ،User و Public وجود دارد که می تواند به فایلها و فولدرهای داخل هاست دسترسی داشته باشد و سه نوع سطح دسترسی Write ،Read و Execute می توانید به او بدهید.

مالک (User یا Owner): این خود شما هستید. وقتی که به سایت خود با نام کاربری و رمز عبور  مدیریت تان دسترسی پیدا می کنید، به عنوان مالک متصل می شوید.

گروه (Group): این شما و چند نفر دیگر هستید. اگر سایت شما با بیش از یک مجموعه نام کاربری و رمز عبور قابل دسترسی باشد، آن مجموعه جزء گروه محسوب می شوند.

عموم (Publicیا World): هر کس غیر از موارد بالا جزء این دسته است. شما باید در مورد مجوزهایی که به آنها می دهید بسیار مراقب باشید.

به کاربرهای فوق بسته به نقشی که در سایت دارند، سه نوع سطح دسترسی به صورت زیر می توانید بدهید.

Read: توانایی خواندن یک فایل که با حرف اختصاری r نشان داده می شود.

Write: توانایی نوشتن یا تغییر و اصلاح یک فایل که با حرف اختصاری w نشان داده می شود.

Execute: توانایی خواندن، نوشتن، حذف کردن، اصلاح کردن و اجرا کردن یک فایل که با حرف اختصاری x نشان داده می شود.

مورد دیگری که باید بدانید این است که به مجوزهای فوق عددهایی نسبت داده می شود:

Read : عدد ۴

Write: عدد ۲

Execute: عدد ۱

این اعداد با هم جمع نیز می شوند. بنابراین اگر مالک سطح دسترسی ۷ دارد به این معنی است که می تواند بخواند، بنویسد و اجرا کند. اگر عموم دارای سطح دسترسی ۴ است یعنی تنها می تواند بخواند. به شکل زیر دقت کنید.

نحوه محاسبه سطح دسترسی فایل ها و فولدرها در وردپرس

به شکل زیر دقت کنید. سطح دسترسی فایل ها اساساً با سه عدد متوالی نشان داده می شود.

آموزش تعیین سطح دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس

در این تصویر سه عدد را مشاهده می‌کنید که اولین عدد سمت چپ مربوط به User یا مالک سایت می‌باشد که بالاترین سطح دسترسی را که ۷ است، دارا می باشد.

عدد وسطی تعیین کننده سطح دسترسی برای گروه کاربران عضو سایت می باشد که بسته به نقشی که در سایت به عنوان نویسنده، ویرایشگر و … دارند، سطح دسترسی آن فایل یا فولدر برای آنها تعیین می شود.

سومین عدد مربوط به سطح دسترسی عموم است.

معروفترین کدهای سطح دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس

سطح دسترسی ۷۵۵ یا ۷۵۰

سطح دسترسی ۷۵۵، متداول ترین سطح دسترسی است که می توانید آن را برای تمام فولدرها و زیرفولدرهای داخل هاست خود استفاده کنید. با این سطح دسترسی تمام فایل ها و محتویات وب سایت داخل دایرکتوری ها و مسیرهای مختف سایت برای عموم قابل استفاده است.

سطح دسترسی ۶۴۴ یا ۶۴۰

تمام فایل ها به غیر از wp-config.php در داخل هاست سایت بهتر است سطح دسترسی ۶۴۴ داشته باشند. در این صورت کاربران می توانند از محتویات سایت استفاده کنند اما قادر به تغییر فایل های هاست نباشند.

سطح دسترسی ۴۰۰ یا ۴۴۰

فایل wp-config.php که فایل مهم و حیاتی هاست است باید سطح دسترسی ۴۰۰ داشته باشد. با این سطح دسترسی تنها مدیر هاست قادر به دیدن و ویرایش این فایل است.

راههای مختلفی برای تغییر سطح دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس وجود دارد. متداول ترین روش استفاده از افزونه های امنیتی است. تقریباً اکثر افزونه های امنیتی این کار را انجام می دهند. با این حال روشهای دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

تغییر سطح دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس با استفاده از FTP

ابتدا باید با استفاده از یک سرویس دهنده FTP به سایت وردپرس خود وصل شوید. پس از اتصال، به فولدر روت یا ریشه سایت وردپرسی خود بروید.

پس از آن همه فولدرها را در دایرکتوری روت انتخاب کنید. روی آنها کلیک راست کرده و File permissions را انتخاب کنید. با این کار باکس دسترسی ها باز می شود.

آموزش تعیین سطح دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس

حال لازم است رقم ۷۵۵ را در فیلد numeric value وارد کنید. سپس تیک چک باکس Recurse to subdirectories را بزنید و سپس گزینه Apply to directories only را انتخاب کنید.

آموزش تعیین سطح دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس

روی دکمه OK کلیک کنید. سرویس دهنده FTP سطح دسترسی ها را برای فولدرها و زیرفولدرهای هاست سایت شما تنظیم می کند.

سپس تمام فایل ها و فولدرها را در فولدر روت سایت وردپرسی خود انتخاب کرده و روی آنها کلیک راست کنید و file permissions را انتخاب کنید. با این کار باکس دسترسی ها باز می شود.

آموزش تعیین سطح دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس

حال لازم است رقم ۶۴۴ را در فیلد numeric value وارد کنید. سپس تیک چک باکس Recurse to subdirectories را بزنید و اینبار گزینه  Apply to files onlyرا انتخاب کنید.

آموزش تعیین سطح دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس

روی دکمه OK کلیک کنید. سرویس دهنده FTP سطح دسترسی ها را برای فایل های هاست سایت شما تنظیم می کند.

تغییر سطح دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس با استفاده از هاست

هاست دایرکت ادمین

برای تغییر سطح دسترسی فایلها و فولدرها در هاست دایرکت ادمین ابتدا باید وارد بخش فایل منیجر هاست خود شوید. در این بخش فایل ها یا فولدرهای مورد نظر خود را پیدا کنید. در جلوی هر فایل یا پوشه در دایرکت ادمین و در ردیف .Perm عددی نوشته شده است که نشانگر سطح دسترسی آن فایل یا فولدر است.

آموزش تعیین سطح دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس

همانطور که گفته شد به صورت پیش فرض سطح دسترس فایل ها روی ۶۴۴ و پوشه ها روی ۷۵۵ است.

در برخی مواقع نیاز است که شما سطح دسترسی فایل ها یا فولدرها را تغییر دهید. برای اینکار ابتدا تیک جلوی فایل یا پوشه مورد نظر را میزنید .

آموزش تعیین سطح دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس

سپس در کادر جلوی set Permission عددی که مایلید سطح دسترسی را به آن تغییر دهید وارد کرده و در انتها روی دکمه set Permission کلیک کنید.

هاست سی پنل

ابتدا وارد بخش مدیریتی هاست سی پنل ( cpanel) سایت خود شوید و از قسمت files بر روی file manager کلیک کنید. بر روی آیکون public_html کلیک کرده و با وارد شدن به این قسمت سطوح دسترسی تمام فایل ها و فولدرهای خود را تنظیم کنید.

به عنوان مثال سطح دسترسی پوشه wp-admin روی عدد ۶۰۰ تنظیم شده است و می خواهیم سطح دسترسی آن را به ۷۵۵ تغییر دهیم. بر روی این پوشه یک بار کلیک می کنیم تا انتخاب شود. حال برای تغییر سطح دسترسی آن دو راه وجود دارد:

آموزش تعیین سطح دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس

۱- کلیک بر روی آیکون permissions از قسمت بالا سمت چپ که یک علامت کلید هم دارد.

۲- راست کلیک کردن بر روی فولدر مورد نظر و سپس کلیک بر روی گزینه change permissions تا پنجره change permissions باز شود.

در این صفحه تنظیمات مورد نظر خود را وارد کرده و در انتها روی دکمه change permissions کلیک می کنیم.

امیدوارم این آموزش در سایت ای کد به شما در تعیین سطح دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس کمک کرده باشد. شما از چه روشهای دیگری برای تعیین سطح دسترسی فایلها و فولدرها در وردپرس استفاده می کنید. دیدگاههای خود را با ما در میان بگذارید.