سلام خدمت شما کاربران ای کد، گوتنبرگ یک ویرایشگر حرفه ای جدید و بسیار عالی است که در نسخه ۴٫۹٫۸ وردپرس معرفی شد و این امکان را به شما می دهد که به صورت زنده متون، عکس و … را جابه جا ، اضافه یا حذف کنید. البته هر چند تجربه ای جدید نیست چراکه قبلا ویژوال کامپوزر در اکثر قالب ها به ما کمک می کرد صفحه ای زیبا خلق کنیم با این حال ویرایشگر جدید وردپرس سبک تر است و در نوشته ها می تواند کمک شایانی باشد.

گوتنبرگ چیست؟

قطعا این باکس را در پیشخوان خود دیده اید، در حال حاضر گوتنبرگ به صورت یک افزونه ارائه شده است که می توانید روی نصب کلیک کنید و آن را فعال کنید. پیشنهاد میکنم این کار را انجام دهید و اگر با ویژوال کامپوزر کار نکرده اید این تجربه جدید را از دست ندهید.

گوتنبرگ چیست؟

محیط گوتنبرگ

پس از فعال سازی به صفحه ی افزودن نوشته با یکسری محتوای از قبل گذاشته شده مواجه می شوید که وردپرس با این کار قصد آموزش شما را داشته است . باکس های انتشار ، دسته ها ، برچسب ها و … جمع و جور تر شده اند و تقریبا تفاوتی ندارد.

گوتنبرگ چیست؟

با کلیک روی علامت مثبت لیستی از المان ها برای شما نمایش داده می شود که می توانید در صفحه مطلب خود قرار دهید. بعد از قرار دادن المان هم می توانید در سایدبار سمت چپ تنظیمات آن را ببینید.

به صورت کلی این یک پروژه به جا و بسیار کاربردی است و از UI و UX بسیار خوبی برخوردار است. وردپرس قطعا به همین جا بسنده نمی کند و این پروژه را توسعه خواهد داد به طوری که کل سایت خود را به وسیله Gutenberg مدیریت کنید.

از طرفی اگر دیدید با ویرایشگر جدید گوتنبرگ حال نمی کنید و قصد به روزرسانی وردپرس را دارید که حتما هم باید به روز کنید می توانید افزونه ویرایشگر کلاسیک را نصب کنید و غیرفعال کنید.

گوتنبرگ چیست؟

نگران سئو خود نباشید. همچنان قدرتمند باقی هستند و اینطور که پیداست سازگاری کاملی دارند پس جای نگرانی وجود ندارد. البته اینطور که پیداست با ویژوال کامپوزر در تداخل است و از یکی  از آنها فقط می توانید استفاده کنید.